23 Mart 2013 Cumartesi

Beyaz Gelinlik Giyinen İlk Türk Kadını

Merhaba Arkadaşlar. Uzun süren stresli dönemimin ardından Ankara'ya ailemin yanına gelme kararı aldım bir kaç günlüğüne. Gelirken de YHT'de Bağlantı Noktası dergisini okurken bir yazı dikkatimi çekti ve sizlerle paylaşmak istedim... Bakalım ilk beyaz gelinlik giyinen Türk kadını kimmiş :))Bir zamanlar Türk kadınları beyaz gelinlik neydi bilmezdi. Evliliğe ilk adımını atan genç kızlar  o en güzel günlerinde beyaz yerine kırmızı gelinlik tercih ederdi. Arşivlerde yer alan Türk düğün kıyafetleri dokümanları ve dokümanlar üzerinde çalışan araştırmacıların elde ettiği bilgilere göre Osmanlıdaki genç kızlar, beyaz gelinlik yerine tüm vücutlarını örten kırmızı gelinlik giyinirdi. Bu kuralı bozarak, bugüne kadar devam ettirilen beyaz gelinlik modasını 1800'lü yılların sonlarında başlatan bir Türk kadını olmuştu.

Bu ismi açıklamadan önce Osmanlıda gelinliklerin tarzına dönecek olursak, Osmanlıda genç kızlar, bugünkülerden farklı olmayarak,düğünleri sabırsızlıkla beklerdi. Düğün gününe kadar isteme ve nişan törenlerinde de yine süslü kıyafetlerle güzelliklerini yeni ailelerinin sadece kadınlarına sergilerdi. Düğün günü ise hem gelin hem ailesi hem de arkadaşları için başka heyecanlı geçerdi.

Gelinler, bu önemli günlerinde temin edebilecekleri en güzel kıyafetlerini giyinirdi. Sahip oldukları tüm mücevherleri ve diğer kıymetli şeyleri bu güzel kıyafetlerin üstüne takardı. Kadınların vazgeçilmez makyaj malzemelerini o dönemin kadınları da kullanırdı. Yüzlerine çok fazla allık sürer, kaşlarını ve kirpiklerini de siyaha boyarlardı. Saçlarını örgüyle biçimlendiren genç kızlar, örgülerine de çok zevkli bir biçimde çiçekler, inciler ve mücevherler takardı.

Bu süslü kıyafet, takılar ve makyajla çıkmazdı gelinler. Tüm vücudu ve yüzü kapatan, yerlere kadar uzanan kırmızı renkli bir kıyafetti genç kızların gelinliği. Oldukça sade olan bu gelinliğin tek özelliği rengiydi.NAİME SULTAN BEYAZ GELİNLİĞİ GİYİNEN İLK TÜRK KADINI OLDU

Açık renk gelinlikler 1870'lerden sonra batı etkisiyle Türk kadınının hayatına dahil oldu. Beyaz kumaştan gelinliği Kemalettin Paşa ile evlenen II. Abdülhamit'in kızı Naime Sultan 1898 yılında giyinerek gelinlerin hayatındaki bu köklü değişikliği başlattı. Kullanımına sarayda başlanan ve halka yayılan beyaz gelinlik 20. yüzyılın vazgeçilmezi oldu. 21. yüzyılda da hala etkisini devam ettiriyor. Bugün beyaz tonları dışında (kırık beyaz, krem) hiç bir gelinlik kullanılmıyor. Düz beyaz kumaş dantellerle, gipürlerle süsleniyor. Gelinliklerin fiyatları da kumaşın türü, üzerlerindeki işlemelere göre değişiyor. Değişmeyen şey ise renk ne olursa olsun kadınların o gün giydikleri gelinliklerini ömürleri boyunca unutamayacakları.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Fikrini Paylaş ;))